Fosforlu Polyester Kumaş

POLYESTER NEDİR?

Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içinde ester fonksiyone grupları içeren yoğuşma polimerleridir. Polyesterler doğada bulunmasına karşın polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir. PET, termoplastik polyesterlerin en önemlilerinden biridir. İlk sentetik polyesterli olan gliserin ftalat su geçirmezlik özelliği elde etmek için I. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır. Doğal polyesterler 1830’lu yıllardan beri bilinmektedir. Polyester kelimesinin yaygın kullanımı polyester liften gelen kumaşı belirtir. Polyesterli giysiler, doğal liflerle karşılaştırıldığında, daha az doğal hissedilir. Polyester lifler sıklıkla pamuk lifleri ile beraber , daha iyi özelliklere sahip giysiler üretmekte kullanılmaktadır.

POLYESTER UYGULAMALARI

Polyester; kumaş üretimi için liflerde( ve mikrolifler), şişelerde, film şeritlerinde, fotoğraf filmlerinde, yaygın olarak kullanılan camla güçlendirilmiş (fiberglas) kompozit malzeme ve diğer kompozit malzemelerde ,LCD(likit kristal ekran), hologramlarda, filtrelerde, sığaçlar için dielektrik film ve teller için yalıtım filmi ve yalıtım bandında ve halılarda kullanılır.Bu uygulamalardan en önemlilerden bir tanesi polyester kumaştır.

POLYESTER KUMAŞ

Kumaş, ipliklerin, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturduğu kaplayıcı yüzeylerdir. Pamuk, yün, ipek, keten vb maddelerden elde edilir. Birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından üstünden geçirilmesi ile kumaş oluşturulur.Kumaş dokuma veya örme yolu ile üretilir.Polyesterli kumaşlar sert tutumda olur. Pamuk iplikleri genelde ince olduklarından pamuklu kumaşlarında çoğu ince olur. Devamlı ipliklerden yapılan kumaşlar çok daha parlak ve düzgün yüzeylidir. Sentetik sürekli ipliklerden yapılan kumaşlar oldukça sert, yapay ipek kumaşlar daha yumuşak ve dayanıksız olurlar.

POLYESTER KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

 • Polyesterden imal edilen kumaş dış giyim olarak giyilir.
 • Polyester kumaşlar kolay buruşmazlar.
 • Polyester kumaşlar uzun süre giyilebilirler.
 • Polyester kumaşların temizliği kolay olur.
 • Polyester kumaşlar doğal elyaflara göre diğer kumaş çeşitlerinden çok daha dayanıklıdır.
 • Polyester kumaş yıkarken kir tutmazlar
 • Polyester kumaşların ütülenmesi kolay olur.
 • Polyester kumaşları genel giyimde yaygın olarak kullanabilirsiniz.
 • Polyester kumaşlar ısıya karşı çok duyarlıdırlar
 • Polyester kumaşları ılık su ile yıkamalı ve düşük ısıda buharsız ütülemelisiniz.
 • Polyester kumaşlar fazla kırışmazlar ve renk dayanıklılıkları yüksektir.

FOSFORLU POLYESTER KUMAŞ NEDİR?

Gün ışığından veya herhangi bir aydınlatma cihazından, bünyesinden aldığı ışığı geri veren (parlayan) kumaş türüdür.Fosforlu kumaşlar tişört, gömlek, elbise türünden tekstil ürünlerinde kullanılır.Buna ek olarak, fosforlu polyester yelek gibi personel kıyafetleri olarak tanımlanan iş kıyafetlerinde de yaygın olarak kullanılır. Özgür Mensucat fosforlu kumaş üretiminde kullanış ve kalite sınıfında üst sıradadır.Fosforlu kumaşları pamuk ve polyester olarak iki grupta üretir ve ayrıca fosforlu polyester yelek olarak personel kıyafet satışı da sunmaktadır.

1983 yılında kurulan şirketimiz 2005 yılına kadar Ege Bölgesi firmalarına hizmet verdikten sonra Birlik Mensucat Bayiliği ile tüm Türkiye'ye personel kumaşı konusunda hizmet vermeye başlamıştır. 2008 yılından itibaren MATESA TEKSTİL A.Ş. ile yola devam ediyoruz. Harmandan karışım kumaş grubunda hazır ithal renklerin yanında hambez ithalatı yapıp, müşterilerimizin özel istek renkleri için yurt içinde boyama yaptırmaktayız. Tüm mallarımız sertifikalı olup, kumaş kalitemizden ödün vermemekteyiz. Stokta hazır bulundurduğumuz tüm mallarımızı bir gün içinde adresinize yollayabiliyoruz. Böylece müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktayız.

Fosforlu Kumaş Satışı

Özgür Mensucat 1983 den bu yana fosforlu kumaş sektöründe hizmet vermektedir. 2005 den bu yana da Birlik Mensucat Bayiliği ile fosforlu kumaşı konusunda hizmetini devam ettirmektedir.