Fosforlu Kumaş Nasıl Parlar?

Nesnelerin içinde depolanan ve enerji olarak taşınan ışık kaynakları derece, derece gözükür, karanlık ortamda ilk 30 dakika boyunca en yoğun parıltıyı üretir, bir süre sonra bu parıltı kademe kademe azalır, ışığı yeniden açığa vurmak için yine enerji depolar. Bundan böyle photoluminescent gelişimi asla tükenmez. Photoluminescent basit anlamda atomların yörüngesinde dönen elektronlarla ve hareket halinde olan protonlarla çarpışma sonrasında enerjisi tükenen moleküllerdir. Bir sonraki aşamada depolanmış enerjinin fazlasını genellikle görülebilen ışığın protonu olarak yayarlar. Harekete geçen kaynak söndürüldüğünde ışık azalır yada söner. Nesneler ise (Tekstil baskı boyaları, Kumaş boyaları, Tekstil iplikleri, Suni deri v.s.) hiperbolik sönme diye bahsedilen sonucu ortaya çıkarır.

Nesnelerin sönme süreci ışığın yok olması için gereken zaman olarak tanımlanır. Pratikte gözlerimiz karanlığa alışmadıkça ve tamamıyla karanlık bir ortamda kalmadıkça bunu görmemiz zordur. Pratikte metrekarede parlayan ışık insan gözünün algılaması için daha uygundur. Nesneler tam olarak ışığı şarj ettiğinde 60 dakikada 15mcd/m2 yansır ve 8 saat sonra 2mcd/m2 zayıflar. Photoluminescent nesneler zehirsiz radyoaktif olmayan ve fosfor kurşun veya herhangi bir tehlikeli madde içermez. Fosfor ışıldayan veya parlayan nesneleri tanımlamak için adlandırılır ancak Photoluminescent madde içeren nesnelerimiz bir fosfor değil polymerslerin karışımıdır.

Fosforlu Kumaş Satışı

Özgür Mensucat 1983 den bu yana fosforlu kumaş sektöründe hizmet vermektedir. 2005 den bu yana da Birlik Mensucat Bayiliği ile fosforlu kumaşı konusunda hizmetini devam ettirmektedir.